تبلیغات
فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

ADS
نویسنده : عباس سلیمی جمعه 10 اردیبهشت 1395, 08:21 ق.ظ

این جنگل از منطقه هیرکان جمهوری آذربایجان آغاز و تا استان گلستان در ایران امتداد دارد و در ایران مورد حفاظت مشترک سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی می‌باشد. این جنگل با قدمت ۴۰ میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به شمار می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود.مناطق جنگلی املش و اشکورات که در منطقه مورد نظر قرار دارد، جزئی از بکرترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است که طبیعت فوق العاده و سحر انگیزی دارد.

نتیجه تصویری برای جنگلهای هیرکانی

از لحاظ تاریخی گیلان، مازندران و گلستان که بیشتر در سرزمین جنگلی قرار گرفته‌اند با نام "هیرکانی" انس گرفته‌اند. این منطقه امروزه به نام "منطقه اکولوژیکی جنگل مخلوط هیرکانی خزر" شناخته شده است که یکی از 200 منطقه اکولوژیکی جهان توسط بنیاد جهانی حمایت از حیات وحش معرفی گردیده است.


مطالب کاملتر و البته جامعتر را در ادامه مطلب ببینید.


در مقایسه با دامنه‌های جنوبی که به علت نزدیکی به فلات خشک ایران، خشک و بیابانی هستند، میزان بارندگی متوسط سالیانه دامنه‌های شمالی رشته کوه البرز بین 530 میلی متر در شرق و 1350 میلی متر در غرب می‌باشد که بعضا به 2000 میلی متر هم می‌رسد. حداکثر بارندگی در بهار و اواخر پاییز و زمستان رخ می‌دهد که شمال برف سنگین در ارتفاعات در زمستان است. در بخش شرقی این چشم انداز، فصل خشک می تواند تا سه ماه دوام داشته باشد در حالی که هر چه به سمت غرب ( به طرف آستارا ) برویم این مدت زمان کاهش می‌یابد و غربی ترین قسمت‌ها فاقد فصل فصل خشک هستند. گیلان به مراتب دارای سنگین‌ترین بارش ها در ایران است که تا حداکثر 2000 میلی متر در سواحل جنوب غربی و به طور متوسط به حدود 1400 میلی متر در سال می‌رسد.دمای متوسط سالیانه در چشم‌انداز جنگل هیرکانی بین ˚c15 در غرب و ˚c 5/17 در شرق است.گرمترین دمای ماهانه بین ˚c 28 تا ˚c35 می‌باشد در حالی که سردترین دمای ماهانه بین ˚c5/1 و ˚c4 ثبت شده است. به طور کلی، در شرق اقلیم گرم مدیترانه‌ای و در قسمت های مرکزی و غربی، معتدل و نیمه معتدل مدیترانه‌ای می باشد. رطوبت نسبی نیز به طور مداوم بالاست، با نوساناتی که به طور متوسط از 6/74% در شرق تا 6/84% در غرب، به ندرت به زیر 60% در گرم‌ترین ساعات روز می‌رسد. رطوبت در گیلان به دلیل ماهیت تالابی جلگه ساحلی بسیار بالاست و در تابستان به 90% می‌رسد.

 جوامع حیوانی در جنگل های هیرکانی:
  1 - پرندگان:
گنجشک سانان، سار، دارکوب، اردک نوک پهن که در پائیز مهمان جنگل های هیرکانی است، قرقاول خزری گونه در حال انقراض، کبک، بلدرچین، کبوتر جنگلی، قرقی، شاهین، قوش، دال (کرکس)، عقاب، جغد، اردک اره (اردک خاکستری یا مرمری هم گویند(

  2 - پستانداران و چهارپایان:

مرال، شوکا، کل و بز در اکثر نقاط منقرض شده به جز بخشی در پارک ملی گلستان و جنگل های هیرکانی آمل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه ای (رنگ قهو ه ای مایل به حنائی داره شدیدا دارای چشمانی ضعیف ولی داری حس بویایی و شنوائی قوی هستش، روباه سر دم سیاه (مختص جنگل های هیرکانی)، شغال، سمور، خارپشت (جوجه تیغی)، چوله (تشی)، خرگوش، موش جنگلی، گورکن، گربه وحشی، جنگل های هیرکانی آمل زیست گاه و محل کشف اسبچه خزر (کاسپین) نیز می باشد.

 

جنگل هیرکانی بازمانده دوره سوم زمین شناسی و غنی از نظر گونه‌های بومی و باستانی است. در حالی که اکثر نقاط اروپا و سیبری این جنگل‌ها قادر به بقاء در مقابل سرما نبودند، به دلیل اقلیم معتدل‌تر حاشیه دریای خزر جنگل هیرکانی در این منطقه به حیات خود ادامه داد و برخی گونه ها به تدریج بومی این جنگل‌ها شدند. در حال حاضر 150 گونه بومی (آندمیک) درختی و بوته‌ای در جنگل هیرکانی وجود دارد که شمشاد ( Buxus hyrcana) و انجیلی (Parrotia persica ) از این جمله‌اند.

 

انواع مختلفی از جوامع درختی در ارتفاعات گوناگون این منطقه اکولوژیکی تکامل یافته‌اند: در ارتفاعات کمتر از 50 متر از سطح دریا جوامع گیاهی شمشاد و بلوط غالب هستند (گرچه این منطقه به طور وسیعی به اراضی کشاورزی تبدیل شده)، جوامع گیاهی بلوط و ممرز در ارتفاعات 400 متر از سطح دریا که در رقابت با جوامع ممرز و انجیلی بوده و تا حد زیادی هم تخریب شده‌اند و جوامع راش هیرکانی که از ارتفاعات 1800 متر از سطح دریا شروع شده و به همراه ممرز و بلوط گونه‌های غالب تا خط مرزی جنگل (3000 متر از سطح دریا) را تشکیل می‌دهند.

جنگل های شمال از نظر تعداد گونه درختی و درختچه ای جزء جنگل های غنی از گونه محسوب می شوند و تقریبا 80 گونه درختی(به طورعمده پهن برگ) و 50 گونه درختچه ای به صورت طبیعی در این جنگل ها یافت می شود

جوامع جنگلی ناحیه رویشی هیرکانی:

 1 - جوامع جلگه و ارتفاعات پایین (عمدتا بلوط شمشادستان , توسکاستان , توسکا لرگستان , جامعه انجیلی(

 2 - دامنه های متوسط (عمدتا انجیلی ممرزستان , بلوط ممرزستان(

 3 - دامنه های مرتفع (راشستان و راش – ممرزستان(

 4 - جوامع ارتفاعات فوقانی و مرز جنگل (شامل گونه های غالب اوری , لور , سرو سابینا و کامونیس(

جوامع راش - مشهورترین و گسترده ترین گونه درختی جنگلهای کوهستانی شمال - کلیماکس بخش وسیعی از جنگلهای هیرکانی را به خود اختصاص داده اند.
 از مشهورترین درختان آن می توان راش، بلوط، توسکا، ممرز، افرا، انجیلی، نارون، زبان گنجشک، گیلاس وحشی، بارانک، سرخدار، نمدار، شمشاد، لرگ، لیلکی، خرمندی، آزاد، انجیر و... را نام برد.از درختچه های این جنگلها نیز ازگیل، زالزالک، زغال اخته، الوچه وحشی، انار، جل، خاس، کوله خاس، سیب وحشی و... قابل ذکر هستند.

 

 

تنوع گیاهی غنی چشم‌انداز هیرکانی به تنوع بالای جانوری نیز منجر شده است. 60 گونه پستاندار، 340 گونه پرنده، 67 گونه ماهی، 29 گونه خزنده و 9 گونه دوزیست در زیستگاه‌های مختلف منطقه شامل جنگل‌ها، مراتع و تالاب ها دیده می‌شوند. ببر مازندران که زمانی بزرگترین گوشتخوار ایران بود 20 سال پیش منقرض شد. پستانداران دیگری که هنوز در منطقه زندگی می‌کنند (اما به طور چشمگیری کاهش یافته‌اند) شامل پلنگ، سیاه گوش، خرس قهوه‌ای، گرگ، شغال، گربه جنگلی و شنگ است. مرال که زمانی به طور گسترده در سراسر چشم‌انداز هیرکانی پراکنده بود از نظر تعداد به 1100 راس کاهش یافته است که بیشتر آن‌ها در پارک ملی گلستان و یل جنگل اسالم یافت می‌شوند. این گونه به طور عمده در چمن‌زارهایی یافت شده که چراگاه خوبی برای بسیاری از گونه‌های پستاندار از جمله خرس قهوه‌ای و تشی محسوب می‌شوند.

 

جنگل‌های هیرکانی به عنوان منطقه مهم بین‌المللی برای پرندگان ( IBA) ثبت شده است. این چشم انداز در امتداد یک مسیر مهم مهاجرتی بین روسیه و آفریقا قرار گرفته و استراحتگاه بسیاری از پرندگان در حین مهاجرت است. کلاً 340 گونه پرنده در منطقه ثبت شده‌اند (53% مهاجر و 47% ساکن). 80% پرندگان آبزی بوده و جذب تالاب‌های منطقه و عرصه‌های آبی بزرگ با رودخانه‌های دایمی می‌شوند. برخی گونه‌های شاخص و مهم جنگل هیرکانی که محدود به این منطقه هستند عبارتند از: عقاب خالدار کوچک، سارگپه جنگلی، دارکوب بزرگ، دارکوب سیاه و چرخ ریسک پس سر سفید.

  

پارک‌های ملی در چشم انداز هیرکانی خزر شامل پارک ملی بوجاق در گیلان و پارک ملی گلستان در استان گلستان می‌باشند. همچنین 9 پناهگاه حیات وحش ، 5 اثر طبیعی ملی و 21 منطقه حفاظت شده دیگر در این منطقه وجود دارد.


برچسب ها : جنگل هیرکانی , حیوانات جنگلهای هیرکانی , درختان جنگل هیرکانی , پرندگان , مساحت هیرکانی , مناطق تحت پوشش جنگل هیرکانی , قدمت جنگل هیرکانی ,» جدیدترین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، حوادث ، علمی و ورزشی ( چهارشنبه 6 تیر 1397 )
» اذان ماندگار و ملکوتی موذن زاده اردبیلی ( چهارشنبه 2 خرداد 1397 )
» تبریک عید نوروز 97 ( دوشنبه 28 اسفند 1396 )
» سیده زهرا خانم حسینی ( جمعه 20 بهمن 1396 )
» پوشش های گیاهی در استان گیلان ( سه شنبه 13 تیر 1396 )
» تنوع حیوانات استان گیلان ( یکشنبه 11 تیر 1396 )
» رودخانه شلمانرود ( شنبه 10 تیر 1396 )
» غار درفک ( جمعه 9 تیر 1396 )
» کوههای مرتفع استان گیلان ( پنجشنبه 8 تیر 1396 )
» اهمیّت و آداب ماه رمضان ( دوشنبه 8 خرداد 1396 )
» تعداد آرای شرکت کنندگان در انتخابات شورای شهر املش و رانکوه - به تفکیک ( دوشنبه 1 خرداد 1396 )
» کلیپ ویدیویی برای روز مادر از لقمان حسین زاده ( یکشنبه 29 اسفند 1395 )
» تبریک عید نوروز 1396 ( پنجشنبه 26 اسفند 1395 )
» امکانات و اخبار گوناگون وبلاگ ( سه شنبه 24 اسفند 1395 )
» آداب و اعمال روز اربعین امام حسین ( ع ) ( شنبه 29 آبان 1395 )
» فلسفه پیاده روی اربعین ( پنجشنبه 27 آبان 1395 )
» اربعین ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» زیارت عاشورا ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» مداحی مخصوص ماشین 95 ( دوشنبه 19 مهر 1395 )
» زیارت ناحیه مقدسه ( یکشنبه 18 مهر 1395 )
» زیارتنامه حضرت اباالفضل العباس ( شنبه 17 مهر 1395 )
» گلچین مداحی شور 95 ( چهارشنبه 14 مهر 1395 )
» طرح درس ریاضی اول ابتدایی ( یکشنبه 10 مرداد 1395 )
» شهر رانکوه ( جمعه 25 تیر 1395 )
» شنگ ( سه شنبه 4 خرداد 1395 )
موضوعات

صفحات

لینکستان

لینکدونی

نویسندگان

» عباس سلیمی (108)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :