تبلیغات
فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

ADS
نویسنده : عباس سلیمی شنبه 13 دی 1393, 07:04 ب.ظ


آیت الله حاج سید حسن معصومی اشکوری

وی در 1259 شوال 3هـ.ق در نجف اشرف و در میان خاندانی معروف به علم، فقاهت و سیادت چشم به جهان گشود و دوران كودكی را نیز در همین شهر گذراند. پدر بزرگوارش آیت الله حاج سیدابوالقاسم اشكوری مجتهدی جامع الشرایط بود كه در اواخر قرن دوازدهم قمری، مرجعیت شیعه را در نجف اشرف عهده‌دار بود. و مادرش دختر آیت الله آخوند ملا محمدرفیع بن عبدالمحمد كزازی كواری اراكی بود كه در نجف اشرف به فضل، دانش، زهد و تقوا شهرت داشت. آیت الله حاج سید حسن معصومی ‌‌اشكوری اصالتاً اهل اشكور است؛ منطقه‌ای كه در سده‌های اخیر، مهد تربیت عالمانی متقی و زاهد و دانشورانی برجسته بوده است.


بقیه متن در ادامه مطلب 


موقعیت فرهنگی اشكور

اشكور تماماً در ناحیه تاریخی دیلم قرار دارد و مردم این سامان در قرن سوم به دست «ناصرالحق اطروش» مسلمان و شیعه اثنی عشری شدند. این سرزمین سرسبز از قدیم الایام مهد پرورش عالمان جلیل القدر و حكیمانی بلندآوازه بوده است و در هیچ عصری از اعصار گذشته خالی و عاری از مفاخر فرهنگی و علمی‌‌ و دینی نبوده، و در هر زمانی فرزندان با استعداد و هوشمند این سرزمین در پی كسب علوم وقت و دانش زمان و فنون رایج بوده‌اند. بزرگانی از این آب و خاك (اشكور)، در علوم قدیم و در دانش و تكنیك جدید شهرت یافته‌اند كه در فرهنگ كشور و اسلام جایگاه بس رفیع و ارزنده‌ای دارند.

آیت الله عباس محفوظی گیلانی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو خبرگان رهبری، در این باره می‌‌فرماید: «بزرگان و علما و عارفان بزرگی از اشكورات برخاسته‌اند كه عده‌ای از آنان در اشكور ساكن و عده‌ای هم در مراكز علمی ‌‌همانند نجف و... ساكن بوده‌اند. اما علمایی كه در اشكور ساكن بودند معروفترین آنان عبارتند از آیات بزرگوار: میرزا علی‌اكبر طلوعی، نویسنده «دیوان طلوعی»، آقا سید احمد محدث اشكوری، سید محمدتقی معصومی ‌‌اشكوری كه صاحب كرامات نیز بوده است، حاج شیخ شعبان جیردهی، آقا شیخ عبدالصمد بی بالانی اشكوری و میرزا علی آقا رودباركی كه ایشان به تشخیص همه علما اشكور، اعلم علمای ناحیه اشكور بوده است».

علاوه بر آن، چند نفر از عالمان و فرزندان نامدار خطه اشكور را نام می‌‌بریم:

 • 1. حكیم متأله آیت الله آقا میرزا هاشم اشكوری گیلانی (م 1330 ق)؛ وی استاد بسیاری از حكما و عرفای مهم و معروف تهران همانند فاضل تونی، میرزا احمد و میرزا مهدی آشتیانی و میرزا محمدعلی شاه‌آبادی، استاد امام راحل قدس سره بوده است.
 • 2. قطب الدین محمد بن شیخ علی بن عبدالوهاب بن پیله فقیه اشكوری؛ از علمای امامیه قرن یازدهم و از شاگردان میرداماد (م 1042 ق) و از معاصران علامه مجلسی و شیخ حر عاملی بوده است. وی عالمی ‌‌فاضل، عامل، متأله و متبحر در علوم و شاعر بود.
 • 3. علامه سید معصوم اشكوری، حكیم و فیلسوف بزرگ فلسفه اشراق، كه از اوتاد عصر و صاحب تألیفات و حواشی بر كتاب مشاعر حكیم ملاصدرا و كتاب خفری - شرح الهیات تجرید محمد بن احمد الخفری - است.
 • 4. آیت الله شیخ محمد اشكوری؛ وی حاشیه‌ای بر مكاسب شیخ انصاری دارد.

نامداران خاندان اشكوری

خاندان آیت الله معصومی ‌‌اشكوری بی‌شك یكی از خاندان‌های بزرگ و ریشه‌دار و از سادات عالی نسب حسینی و مورد احترام همگان، خصوصاً اهالی گیلان بوده‌اند. مدفن بسیاری از سادات جلیل القدر این خاندان، زیارتگاه اهالی محترم شرق گیلان به ویژه و ناحیه وسیع اشكورات می‌‌باشد.

نسب این خاندان شریف و بافضیلت به امام همام علی بن الحسین علیه السلام می‌‌رسد و خاندان معصومی ‌‌را سادات حسینی می‌‌گویند و در منطقه اشكور معروف به «میر» می‌‌باشند. در قدیم الایام، مردم آن ناحیه برای در امان ماندن از هجوم بیماری‌های عمومی ‌‌مانند طاعون و وبا به این سادات حسینی پناهنده می‌‌شدند. عالمانی كه از این خاندان با تقوا و اصیل برخاسته‌اند، از بنی‌اعمام و فرزندان و نوادگان آنان عبارتند از آیات و حجج الاسلام:

 • 1. سید محمد معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 2. سید جواد معصومی ‌‌اشكوری (داماد آیت الله العظمی ‌‌سید ابوالحسن اصفهانی)؛
 • 3. سید هادی معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 4. سید عبدالله معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 5. سید عباس معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 6. سید علی معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 7. سید مرتضی معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 8. سید جعفر معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 9. سید عبدالغنی معصومی ‌‌اشكوری؛
 • 10. سید ضیاءالدین معصومی ‌‌اشكوری.

و افراد دیگری از این خاندان در كسوت روحانیت هم اكنون در قم، مشهد و تهران مشغول فعالیت علمی‌‌ و دینی و خدمت به عالم اسلام و تشیع هستند. اما علاوه بر افراد مذكور، به شرح حال كوتاهی از برخی از مشاهیر این خاندان جلیل القدر علم و فضیلت می‌‌پردازیم:

 • 1 - آیت الله سید ابوالقاسم اشكوری (پدر بزرگوار چهره برگزیده این مقاله) (م 1325 ق) وی از فقها و مجتهدان شیعه و از شاگردان برجسته آیات: شیخ مرتضی انصاری (م 1281 ق)، میرزای رشتی (م 1312 ق) و میرزای شیرازی (م 1312 ق) بود. از وی تألیفات فقهی و اصولی همانند بعیة الطالب فی حاشیه المكاسب و جواهر العقول فی شرح فرائدالاصول به یادگار مانده است. ضمناً وی در حرم مطهر حضرت امام علی علیه السلام شب‌ها به اقامه جماعت می‌‌پرداخت.خطای یادکرد: برچسب تمام کنندهٔ بدون برچسب اعیان الشیعه، ج 2، ص 416؛ ریحانة الادب، ج 1، ص 135؛الذریعه، ج 3، ص 133. (آیت الله سید محمود مرعشی، پدر آیت الله العظمی نجفی مرعشی، از شاگردان معظم‌له بشمار می‌رود)
 • 2 - آیت الله سید اسدالله معصومی ‌‌اشكوری (م 1332 ق)؛ عموی بزرگوار سید حسن معصومی‌‌ اشكوری. وی از شاگردان میرزا حبیب الله رشتی است كه تقریرات درس وی را در یازده جلد نگاشته است.
 • 3 - آیت الله سید حسین معصومی ‌‌اشكوری (م 1349 ق)، عموی بزرگوار دیگر وی، كه از شاگردان آیات بزرگوار: میرزای رشتی، ملا عبدالله مازندرانی، آخوند خراسانی، سید كاظم یزدی (صاحب عروةالوثقی) بشمار می‌‌آید. از وی حواشی بر كفایه، رسائل، مكاسب و برخی كتب فقهی به یادگار مانده است.
 • 4 -  آیت الله سید ابوالحسن معصومی‌‌اشكوری (م 1368 ق)، عموی سوم وی، كه از شاگردان آخوند خراسانی، سید كاظم یزدی و شیخ عبدالله مازندرانی محسوب می‌‌شود و از آثار وی می‌‌توان به الاجتهاد والتقلید، منجزات المریض و برخی كتب فقهی همانند طهارت، خمس، قضاء، طلاق و... اشاره نمود.
 • 5 - آیت الله آقا سید محمدتقی معصومی ‌‌اشكوری (م 1354 ق) از عموزادگان وی؛ صاحب اثر گرانسنگ «دو چوب و یك سنگ» از شاگردان عارف نامدار آیت الله سید موسی زرآبادی قزوینی (م 1353 ق)، آیت الله میرزا مهدی اصفهانی (م 1365 ق)، حاج آقا حسین قمی‌‌ (م 1324 ق) و شیخ علی‌اكبر نهاوندی، از عالمان بزرگ خطه خراسان می‌‌باشد كه كرامات زیادی را به وی نسبت داده‌اند.

تألیفات

آیت الله سید حسن اشكوری تألیفات فقهی و اصولی و دیوان شعری دارد كه برخی از آنان به زیور طبع آراسته شده است. تألیفات ایشان به شرح زیر است:

 • 1 -   حاشیه بر كفایة الاصول استادش آخوند خراسانی.
 • 2 -   منظومه دوره علم اصول، با بیش از دو هزار بیت و در یك صد و پنجاه موضوع كه در سلاست و بلاغت و اختصار و انسجام بی‌نظیر و نزد اهل علم شاهكاری است.
 • 3 - آذركده؛ دیوان شعری این عالم بزرگوار «آذركده» نام دارد و تخلص شعری ایشان «حسینی» است. تمام اشعار این كتاب كه بالغ بر 213 صفحه است، همه در مدح و مرثیه اهل بیت علیهم السلام می‌باشد. وی در فارسی اقتدا به هیچ شاعری نكرده و تمام اشعار وی به وجه مُخَمَّس و مُسدّس است كه اگر آن را فرهنگ و ادبیات عاشورای حسینی بدانیم، چیزی گزاف نگفته‌ایم.

برچسب ها : آیت الله حاج سید حسن معصومی اشکوری , طلوعی اشکوری , بزرگان اشکور , صدرایی اشکوری , اشکور ,
دنبالک ها : سید علی حسینی اشکوری ,» جدیدترین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، حوادث ، علمی و ورزشی ( چهارشنبه 6 تیر 1397 )
» اذان ماندگار و ملکوتی موذن زاده اردبیلی ( چهارشنبه 2 خرداد 1397 )
» تبریک عید نوروز 97 ( دوشنبه 28 اسفند 1396 )
» سیده زهرا خانم حسینی ( جمعه 20 بهمن 1396 )
» پوشش های گیاهی در استان گیلان ( سه شنبه 13 تیر 1396 )
» تنوع حیوانات استان گیلان ( یکشنبه 11 تیر 1396 )
» رودخانه شلمانرود ( شنبه 10 تیر 1396 )
» غار درفک ( جمعه 9 تیر 1396 )
» کوههای مرتفع استان گیلان ( پنجشنبه 8 تیر 1396 )
» اهمیّت و آداب ماه رمضان ( دوشنبه 8 خرداد 1396 )
» تعداد آرای شرکت کنندگان در انتخابات شورای شهر املش و رانکوه - به تفکیک ( دوشنبه 1 خرداد 1396 )
» کلیپ ویدیویی برای روز مادر از لقمان حسین زاده ( یکشنبه 29 اسفند 1395 )
» تبریک عید نوروز 1396 ( پنجشنبه 26 اسفند 1395 )
» امکانات و اخبار گوناگون وبلاگ ( سه شنبه 24 اسفند 1395 )
» آداب و اعمال روز اربعین امام حسین ( ع ) ( شنبه 29 آبان 1395 )
» فلسفه پیاده روی اربعین ( پنجشنبه 27 آبان 1395 )
» اربعین ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» زیارت عاشورا ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» مداحی مخصوص ماشین 95 ( دوشنبه 19 مهر 1395 )
» زیارت ناحیه مقدسه ( یکشنبه 18 مهر 1395 )
» زیارتنامه حضرت اباالفضل العباس ( شنبه 17 مهر 1395 )
» گلچین مداحی شور 95 ( چهارشنبه 14 مهر 1395 )
» طرح درس ریاضی اول ابتدایی ( یکشنبه 10 مرداد 1395 )
» شهر رانکوه ( جمعه 25 تیر 1395 )
» شنگ ( سه شنبه 4 خرداد 1395 )
موضوعات

صفحات

لینکستان

لینکدونی

نویسندگان

» عباس سلیمی (108)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :