تبلیغات
فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

ADS
نویسنده : عباس سلیمی یکشنبه 17 اسفند 1393, 09:16 ب.ظ

آداب و رسوم کهن مردم گیلان زمین همواره با جذابیت‌های منحصر به فردی همراه بوده است.

برخی از آداب و رسوم کهن مردم استان گیلان در ایام نوروز عبارتند از:

  • نوروز خوانی:
  • نتیجه تصویری برای سنتهای نوروز در اشکورات

نوروز خوانی از مراسم آخر هر سال در گیلان است. نوروزخوانی که هم اکنون نیز کم و بیش رواج دارد، در گیلان نماد ورود بهار و خیر و برکت است.

برای این کار گروهی نوروزخوان در کوچه و خیابان به راه می‌افتند و اشعاری می‌خوانند. از معروف‌ترین این اشعار می‌توان به دوازه امام و عروس گوله اشاره داشت.

اغلب نوروزخوانان نخست دوازده امام را می‌خوانند و وقتی به قسمت ترجیع بند می رسند، آن را دو نفری تکرار می کنند و بعد نوروز و نوسال می خوانند.

بقیه متن در ادامه مطلب


  • عروس گوله:

نمایش عروس گوله نیز از دیگر مراسم قبل از حلول سال نو به شمار می رفت. این نمایش همراه با آواز ریتمیک دارای مفاهیم اخلاقی و آیینی خاصی بود. بازیگران این نمایش معمولاً سه نفر بودند و به نقش غول، پیربابو و نازخانم ظاهر می شدند. نقش نازخانم را بیشتر مواقع پسر جوانی که لباس زنانه پوشیده بود اجرا می کرد.

نتیجه تصویری برای سنتهای نوروز درگیلان

پیر بابو یا کوسه نقش پیرمردی بود که با غول بر سر تصاحب نازخانم به بحث و جدل می پرداخت. غول هم خود را با کلاهی از کلوش (ساقه برنج)، زنگوله ها و چماق به هیبتی عجیب می آراست.

این گروه به منازل مختلف رفته، به ایفای نقش خود می‌پرداختند و در ازای تهنیت گویی خویش و آرزوی سالی پربرکت و پر یمن برای صاحبخانه، از او هدایایی دریافت می کردند. گاه نقش یک شخصیت دیگر به اسم کاس خانم نیز به این جمع اضافه می‌شد.

  • فالگوش ایستادن:

فالگوش ایستادن نیز از دیگر برنامه‌های چهارشنبه سوری است. برای این کار، در گذرگاه ها می‌ایستادند و با شنیدن پنهانی نخستین کلمات عابرین، مفهوم آن را حمل بر توفیق یا ناکامی خود در سال آتی می‌شمردند.

  • قاشق زنی:

از دیگر رسوم اجرایی این شب بود که معمولاً جوانان و بیشتر دختران به در خانه همسایه ها می رفتند و با پنهان کردن روی خود و بدون دادن آشنایی، خواستار هدیه می شدند. نقل و نبات و تنقلات از عمده ترین چیزهایی بود که در کاسه قاشق زنان جای می گرفت.

  • شال اندازی:

در مناطق روستایی کوهستانی از رسوم شایع چهارشنبه سوری بود و گاه حالت نوعی خواستگاری از دختر صاحب خانه را داشت.

معمولاً به گوشه شال اینان مقداری شیرینی و آجیل به عنوان هدیه صاحب خانه بسته می شد و شال اندازان بدون مشخص کرن هویت خویش به خانه فرد دیگری می رفتند.

  • سیزده سال:

آخرین مراسم نوروز، سیزده سال است. در این روز مردم گیلان بیشتر به کنار رودخانه‌ها و در دل جنگل‌ها می‌روند و به صورت گروهی، آخرین روز نوروز را گرامی می‌دارند.

نتیجه تصویری برای سیزده بدر در گیلان

دختران گیلانی در این روز سبزه گره می زنند. این مراسم معمولاً با بندبازی، کشتی گیله مردی و نواختن ساز و نقاره همراه است.

فراموشی آیین های نوروز خسارت جبران ناپذیری برای فرهنگ ایرانی است

در سرزمین ایران ما بارها شاهد آیین‌های بسیار زیبا و درخور توجهی هستیم که متأسفانه به علت توجه نکردن زیرساخت‌های فرهنگی از چشم عموم پنهان مانده است که به نظر می‌رسد فراموش‌شدن همه این گنجینه‌ها در آینده خسارت جبران‌ناپذیری در کل فرهنگ ایرانی وارد کند، به عنوان مثال مردم گرگان در یکی از روستاها آخرین شب سال را این‌گونه جشن می‌گیرند: در این روستا درختی را از سال‌های بسیار دور نشان کرده‌اند، مردم این روستا و مردم منطقه به صورت دونفره و چندنفره قدم‌زنان از هر کجایی که هستند به سمت این درخت می‌روند. وقتی به درخت می‌رسند دستی به درخت می‌کشند و بعد برمی‌گردند در این آیین که به ساعت خوشی معروف است زنان و شوهران، دوست‌ها، شرکای اقتصادی و هر کسی که با هم مناسباتی دارند به نوعی هنگام قدم‌زدن تا پای درخت می‌روند و با هم تجدید پیمان می‌کنند، به خانه‌های خود برمی‌گردند تا سال نو را آغاز کنند، البته کم نیست این‌گونه آیین‌های انسانی و دوستانه که می‌تواند سرمنشأ خیر و خیرات در زندگی انسان‌ها شود، پیامی جهانی را برای صلح و دوستی انتشار دهد.

 آیین نوروز مجموعه‌‌ای از بدعت‌ها و سنت‌هاست، ایرانیان و جهانیان را به صلح و دوستی نشاط دعوت می‌کند. در تمام جوانب آیینی خود به انسان‌ها می‌آموزد پیش از هر چیز در ابتدا به طبیعت احترام بگذارند زیرا که طبیعت مادر همه ما موجودات روی زمین است.

 از سنتهای نوروز در اشکورات

یکی دیگر از رسومات روزها این بود که بعد از تحویل سال همهٴ اهالی ده با رفتن به خانه بزرگان ده شروع به عید دیدنی می کردن واین کار تا آخر ین خانه ده ادامه داشت  و خانه همه اهالی عید دیدنی می کردند دراین بین اگر کسانیاز اهالی  باهم قهر بودند آشتی می کردند و شادی این جشن دوبرابر می شد .در این بین بچه های کوچک عیدی که بیشتر تخم مرغ رنگی بود داده  می شد مردم آبادی من روز سیزده به –در که امروز به روز طبیعت معروف است را گرامی می داشتن و همهٴ اهالی ده یعنی بیشتر شون باهم به سیزده به در می رفتن که معمو لترین جای که جمع می شدن  لردی  چاک بود.که درخت گردوه بزرگ داشت اونجا تاب می بستنو با شوخی  خنده وتاب بازی  روز را به پایان می رساندن .
 در بین روزهای که از تحویل سال تا سیزده به در  یک روز همه اهالی ده  باهم به لاردشت که امامزاده ده در آنجا قرار دارد مرفتن تا هم زیارت کنند و هم برایداشتن سال جدید از خداوند مدد بیگیرند
.


برچسب ها : نوروز در گیلان , سنتهای نوروز در گیلان , رسوم و مراسم نوروز در گیلان , نوروز خوانی , عروس گوله , سیزده بدر , گره زدن سبزه ,» جدیدترین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، حوادث ، علمی و ورزشی ( چهارشنبه 6 تیر 1397 )
» اذان ماندگار و ملکوتی موذن زاده اردبیلی ( چهارشنبه 2 خرداد 1397 )
» تبریک عید نوروز 97 ( دوشنبه 28 اسفند 1396 )
» سیده زهرا خانم حسینی ( جمعه 20 بهمن 1396 )
» پوشش های گیاهی در استان گیلان ( سه شنبه 13 تیر 1396 )
» تنوع حیوانات استان گیلان ( یکشنبه 11 تیر 1396 )
» رودخانه شلمانرود ( شنبه 10 تیر 1396 )
» غار درفک ( جمعه 9 تیر 1396 )
» کوههای مرتفع استان گیلان ( پنجشنبه 8 تیر 1396 )
» اهمیّت و آداب ماه رمضان ( دوشنبه 8 خرداد 1396 )
» تعداد آرای شرکت کنندگان در انتخابات شورای شهر املش و رانکوه - به تفکیک ( دوشنبه 1 خرداد 1396 )
» کلیپ ویدیویی برای روز مادر از لقمان حسین زاده ( یکشنبه 29 اسفند 1395 )
» تبریک عید نوروز 1396 ( پنجشنبه 26 اسفند 1395 )
» امکانات و اخبار گوناگون وبلاگ ( سه شنبه 24 اسفند 1395 )
» آداب و اعمال روز اربعین امام حسین ( ع ) ( شنبه 29 آبان 1395 )
» فلسفه پیاده روی اربعین ( پنجشنبه 27 آبان 1395 )
» اربعین ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» زیارت عاشورا ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» مداحی مخصوص ماشین 95 ( دوشنبه 19 مهر 1395 )
» زیارت ناحیه مقدسه ( یکشنبه 18 مهر 1395 )
» زیارتنامه حضرت اباالفضل العباس ( شنبه 17 مهر 1395 )
» گلچین مداحی شور 95 ( چهارشنبه 14 مهر 1395 )
» طرح درس ریاضی اول ابتدایی ( یکشنبه 10 مرداد 1395 )
» شهر رانکوه ( جمعه 25 تیر 1395 )
» شنگ ( سه شنبه 4 خرداد 1395 )
موضوعات

صفحات

لینکستان

لینکدونی

نویسندگان

» عباس سلیمی (108)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :