تبلیغات
فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

ADS
نویسنده : عباس سلیمی پنجشنبه 3 اردیبهشت 1394, 11:12 ق.ظ
نتیجه تصویری برای لباسهای محلی گیلان        نتیجه تصویری برای لباسهای محلی گیلان
 
لباس محلـی گیـلان میـراث جهـانـی ایرانیان با زیبایی که از روح نیاکان این خاک در آن به امانت مانده اسـت باید به عنوان یک هویت ملی حفظ شود. این لباس جزو چهار لباس منتخب دنیا در المپیک جهانی شناخته شد.زنان روزگاران کهـن گیـلان بـا لـطافـت روحشان بهشت چشم را به تار و پـود پـارچـه رسوخ دادند و رنگ در رنگ در هم تنیدنـد و با عشقی به پهنای طبیعت زیبای گیلان پوششی تهیه کردند، رنگین و پرنشانه.آنها سینه به سینه آموختند، طرح زدنـد، به تن کردند، گوشه گوشه بقچه‌های جهیزیه را با آن زینت کردند و نسـل بـه نسـل بـه یکدیگر «رنگ» هدیه کردند.
نتیجه تصویری برای لباسهای محلی گیلان              

 قدمتـی بیـش از چهار هزار سال

هم اکنون باید برای دیدن شلیته‌های پرچین و بلند لباس زن گیلان باید کیلومترهـا دشـت را پیمود تا شاید زنی را ببینی که با طره‌‌های خاکستری مو لباسی محلی به تن کرده و خاطره ای از گذشته باشد که به گفته محققان این طرح لباس قدمتـی بیـش از چهار هزار سال دارد.روسری و سربند (لچک) پیراهن یا جمه، جلیقه کت، الجاقبا، دامن، شلیته، شلوار و چادر کمر از بخشهای اصلی لباس محلی زنان گیلان است."الجاقبا" پوشش دوخته شده ای از مـخمـل یـا پارچه چادر شـب اسـت کـه پـوشـش زنـان در کوهستانهای شرقی و قاسم آباد بوده است.

پیراهن بانوان املشی «چابکی» Cabokiنام دارد و کشاورزی و پولدوزی شده است. 


لطفاً به ادامه مطلب بروید: "شلیته" یا کوتاه تومان (تـنبـان) دامنـی کوتاه و پرچین است که به آن "گرد تومان" نیز می‌گویند، دامن، دراز تومان (تنبان) واژه ایسـت که برای دامن بلندچین دار در مرکز و شرق گیلان استفاده می‌شود درغرب گیلان تالشیها آن را "شلار" می‌گویند.

چادر کمر، پوششی است که بانوان گیـلانـی آن رابه کمر می‌بندند بانوان ساکن جلگـه به آن "کمردبد" می‌گویند همچنین در گویش محلی به چادرشب "چارشـو"  گفته می‌شود و رنگ اصلی زمینه آن مـعمـولا قرمز است.

بانوان چادر را هنگام کـار کشـاورزی مثـل چیدن برگ سبز چـای نشـاء و جیـن وچیـدن مرکبات در هوای سرد و هنگامی که مجبورنـد ساعتها به شکل خمیده کار کنند به دور کمـر می‌بـننـد زیـرا بـستـن آن هـم از کمـردرد جلوگیری می‌کند و هم موجب گرم نگـه داشتـن آنان می‌شود همچنین از آن برای بستن کودک به پشت هنگام کار کردن استفاده می‌شود.

یک پژوهشگر گیلانی درباره اهمیت و کاربرد لباسهای محلی گیلان می‌گوید: روسری و سربند (لچک)، پیراهن یا جمه، جلیقه کت، الجاقبا، دامن، شلیته، شلوار و چادر کمر از جمله بخشهای اصلی لباس محلی زنان گیلان است.

وی ادامه داد: مردم گیلان در گذشته برای عزا نیز لباسهای کهنه و مندرس خود را به تن می‌کردند و از پوشیدن لباس سیاه امتناع می‌کردند.

این پژوهشگر گیلانی یادآورشد: امروزه با گذشت زمان لباسهای محلی دیگر از رونق افتاده اند و رنگهای شاد آن که امید به زندگی را در دلها زنده می‌کرد به خزان بی‌هنگام نشسته و به کنج پستوها، صندوقها و بقچه‌ها خزیده و در پشت بامها جای گرفته اند. بدین ترتیب لباسهای محلی زنان گیلان را می‌توان به سه بخش شرق، غرب و مرکز تقسیم بندی کرد که لباس زن شرق گیلان به لباس "قاسم آبادی" ، زن غرب گیلان "تالشی" و از لباس مرکزی گیلان با عنوان "رسوخی" معروف است.

نتیجه تصویری برای لباسهای محلی گیلان

معروفیت لباس قاسم آبادی

منطقه قاسم آباد در شهرستان رودسر و در شرق گیلان دارای ویژگی فرهنگی خاصی است، لباس زنان قاسم آباد به دلیل تنوع رنگی زیاد و جذابیت بالابسیار معروف بوده  و عمومیت پیدا کرده است به طوریکه نشانه هایی از این لباس در نقاط دیگر جلگه شرق گیلان دیده می‌شود.

این لباس شامل یک روسری زیرین به نام (مندیل) که به جای آن از کلاه نیز استفاده شده و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزئین می‌شود البته این کلاه مختص قاسم آباد نیست، جلیقه این لباس به مانند جلیقه‌های دیگر بوده با فرق این که با سکه تزئین شده است. پیراهن لباس قاسم آبادی تفاوت خاصی با پیراهنهای نقاط مختلف گیلان دارد.

در جلگه گیلان، مثل پیراهن زنان غرب گیلان است اما بسیار از آن کوتاه‌تر است. پیراهن بانوان شرق گیلان به مراتب متنوع‌تر از پیراهن زنان در غرب گیلان است و تفاوت هایی در آنها مشاهده می‌شود.مثلا نوعی از آن، جلو بسته است و از طرف شانه دکمه دارد و نوعی دیگر دارای چاپ پهلو است و غیر از یراق دوزی و چرخ دوزی از نخ‌های رنگی نیز در جلوی پیراهن استفاده می‌شود.

پیراهنی که آنها در منزل می‌پوشند اززیر سینه چین دارد و بلندی آن به زانو می‌رسد. متفاوت‌ترین پیراهن، پیراهن مرسوم در پاشاکی واقع در «خرارود» است که چرخدوزی شده و پارچه آن با «پاچال» و ابریشم خام در محل بافته می‌شود و اطراف پیراهن به رنگ سرمه ای و به روشیپیچمات با پیله ابریشم رنگ می‌شود. این پیراهن را دختران در روز عروسی یا در مهمانی به تن می‌کنند.

نتیجه تصویری برای لباسهای محلی گیلان

جلیقه یکی از پوشش‌های متداول بانوان گیلان است . این پوشش در ناحیة غرب گیلان جلخته Jelexte ، نیفتنه niftane ، در شرق گیلان جرقده jarqade یا جرزقه jarzaqe ، و در جلگه‌های گیلان جلقته ، جلتقه ، جلخته و جلخده نامیده می‌شود . مدل متداول جلیقه ، اصولاً جلوباز سه دکمه و یقه هفت با سه جیب در طرفین است و پشت آن سکگ دارد که قابلیت گشاد و تنگکردن را به آن می‌دهد . جنس آن بسته به وضعیت مالی افراد ، متفاوت است . جلیقه در نواحی جلگه ای گیلان به صورت ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی در مناطق کوهستانی و کوهپایه ای سکه دوزی و با نخ‌های رنگی چرخدوزی می‌شود

 


برچسب ها : لباس محلی گیلان , لباسهای شرق گیلان , لباسهای غرب گیلان , لباس قاسم آبادی , آداب و رسوم , تصویر لباس محلی گیلان , لباس مردانه محلی ,» جدیدترین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، حوادث ، علمی و ورزشی ( چهارشنبه 6 تیر 1397 )
» اذان ماندگار و ملکوتی موذن زاده اردبیلی ( چهارشنبه 2 خرداد 1397 )
» تبریک عید نوروز 97 ( دوشنبه 28 اسفند 1396 )
» سیده زهرا خانم حسینی ( جمعه 20 بهمن 1396 )
» پوشش های گیاهی در استان گیلان ( سه شنبه 13 تیر 1396 )
» تنوع حیوانات استان گیلان ( یکشنبه 11 تیر 1396 )
» رودخانه شلمانرود ( شنبه 10 تیر 1396 )
» غار درفک ( جمعه 9 تیر 1396 )
» کوههای مرتفع استان گیلان ( پنجشنبه 8 تیر 1396 )
» اهمیّت و آداب ماه رمضان ( دوشنبه 8 خرداد 1396 )
» تعداد آرای شرکت کنندگان در انتخابات شورای شهر املش و رانکوه - به تفکیک ( دوشنبه 1 خرداد 1396 )
» کلیپ ویدیویی برای روز مادر از لقمان حسین زاده ( یکشنبه 29 اسفند 1395 )
» تبریک عید نوروز 1396 ( پنجشنبه 26 اسفند 1395 )
» امکانات و اخبار گوناگون وبلاگ ( سه شنبه 24 اسفند 1395 )
» آداب و اعمال روز اربعین امام حسین ( ع ) ( شنبه 29 آبان 1395 )
» فلسفه پیاده روی اربعین ( پنجشنبه 27 آبان 1395 )
» اربعین ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» زیارت عاشورا ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» مداحی مخصوص ماشین 95 ( دوشنبه 19 مهر 1395 )
» زیارت ناحیه مقدسه ( یکشنبه 18 مهر 1395 )
» زیارتنامه حضرت اباالفضل العباس ( شنبه 17 مهر 1395 )
» گلچین مداحی شور 95 ( چهارشنبه 14 مهر 1395 )
» طرح درس ریاضی اول ابتدایی ( یکشنبه 10 مرداد 1395 )
» شهر رانکوه ( جمعه 25 تیر 1395 )
» شنگ ( سه شنبه 4 خرداد 1395 )
موضوعات

صفحات

لینکستان

لینکدونی

نویسندگان

» عباس سلیمی (108)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :