تبلیغات
فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

فرهنگی و اجتماعی از شهراملش و منطقه اشکورات

ADS
نویسنده : عباس سلیمی چهارشنبه 25 شهریور 1394, 08:31 ق.ظ
نتیجه تصویری برای روستای بویهنتیجه تصویری برای روستای بویه
روستای  بویه از توابع دهستان سمام از بخش رانکوه شهرستان املش، در میان ارتفاعات البرز غربی، گذشته ای بس درخشان دارد که غبار زمان آن را مستور و به بوته فراموشی سپرده است.

 در سده های نخستین اسلام و زمانی که خلفای بغداد در تدارک براندازی مذهب تشیع بودند، پسران بویه ی ماهیگیر بر سرتاسر ایران و عراق استیلا یافته و با قدرت خویش، شیعه ی ۱۲ امامی را مجدداً زنده نموده و موجبات عمران و آبادانی بسیاری را فراهم ساختنداگر کمی به عقب تر برگردیم، در قرون پیش از اسلام، ارتفاعات اشکور مهد تمدنهای بسیاری بوده است که روستای تاریخی بویه نیز از این مهم جدا نیست. گواه این مدعا محوطه های تاریخی و گورستانهای باستانی بسیاری است که با بررسیها و کاوشهای باستان‌شناسی، روشن کننده ی تاریخ درخشان منطقه خواهد بود.محوطهی گورستانی بویه با شمارهی ۱۰۶۳۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. جادهی دسترسی روستاهای بویه و کشمش با گذر از میان این گورستان آن را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم نموده است.
نتیجه تصویری برای روستای بویهنتیجه تصویری برای روستای بویه

 

غارهای باستانی بویه در محدوده روستای تاریخی بویه از توابع شهرستان املش قرار دارد، این غارها در ارتفاعات این روستا واقع شده و کشف بقایایی از استخوان و سفالینه‌هایی از دوران‌های مختلف و غیره نشان می‌دهند این غارها در طول ادوار مختلف مورد سکونت قرار گرفته‌اند.

برای دیدن ادامه متن و عکسها به ادامه مطلب بروید... 


معرفی محوطه‌های باستانی بویه

امامزاده بویه: این امامزاده در فاصله ۱۵۰ متری جنوب بویه از توابع دهستان سمام بخش رانکوه املش و در دامنه کوه مستان سر، و در داخل گورستان اسلامی، بقایایی از بنای امامزاده جلوه نمایی می‌کند، که بنام امامزاده بویه شهرت دارد. روستای بویه در سمت شمال آن قرار دارد، گورستان باستانی احسن کلا در جنوب آن، و کوه مستان سر در شرق آن، محوطه‌های باستانی تلاسر و دیلمان خانان سر در غرب آن قرار دارند.

گورستان باستانی احسن کلا: بقایایی از یک گورستان باستانی در جنوب روستای بویه و در جوار امامزاده قرار دارد، که در نزد اهالی به گورستان باستانی احسن کلا شهرت دارد، حفاریهای قاچاقی که بر سطح گورستان صورت پذیرفته موجب پدیدار شدن آثار از جمجمه انسان و استخوان‌های انسانی گردیده است. به نظر می‌رسد، گسترش گورستان به سمت امامزاده بوده ولی بنا به اعتقادات اهالی، این ضلع هنوز تخریب نگشته و بصورت سالم باقی مانده است.

محوطه باستانی زرنشین بویه: در فاصله تقریبی ۲ کیلومتری روستای بویه و در زمینی که شیب آن از شمال به جنوب گسترش دارد، و در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه، ۰۶ دقیقه، ۲۰ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه، ۵۱ دقیقه، ۳۴ ثانیه عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۷۶ متری نسبت به سطح آب دریاهای آزاد محوطه وسیعی که پوشیده از مزارع گندم و جو و درختان فندق است به چشم می‌خورد، که در نزد عموم مردم به « زرنشین بویه » شهرت دارد.

نتیجه تصویری برای روستای بویه

محوطه باستانی دیلمان خونن سر:بقایایی از محوطه وسیعی به مساحت ۲ هکتار در فاصله ۱۰۰۰ متری غرب روستای بویه بر روی یک تراس نسبتاً شیب دار و در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه، ۰۶ دقیقه، ۱۲ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه، ۵۱ دقیقه، ۲۹ ثانیه طول شرقی قرار دارد، که در بین اهالی منطقه محوطه باستانی « دیلمان خونن سر » شهرت دارد، محوطه باستانی زرنشین در شمال آن و دره بویه در جنوب آن و روستای بویه در شرق محوطه واقع شده اند.

محوطه باستانی تلاسر بویه:در فاصله ۵۰۰ متری روستای بویه و در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه، ۰۶ دقیقه، ۰۶ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه، ۵۱ دقیقه، ۰۳ ثانیه عرض شمالی و در ارتفاع ۱۴۰۰ متری نسبت به سطح دریا بقایایی از یک محوطه باستانی که سطح آن پوشیده از سفالینه‌های گوناگون است به چشم می‌خورد.

تپه باستانی کوته سر بویه:در فاصله ۵۰۰ متری غرب روستای بویه و بر بلندای یک تپه طبیعی و در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه، ۰۵ دقیقه، ۰۲ ثانیه طول شرقی و در ۳۶ درجه، ۵۱ دقیقه، ۰۵ ثانیه عرض شمالی و در ارتفاع۱۴۵۰ متری نسبت به سطح دریا بقایایی از قلعه قدیمی به تلی از خاک تبدیل گشته مشاهده می‌شود. که اهالی محل به آن « کوته سر » می‌گویند.

محوطه باستانی چشمه سر بویه:بقایایی از محوطه قدیمی در غرب روستای بویه و در میان درختان فندق و در موقعیت جغرافیایی ۵۰ درجه، ۰۲ دقیقه، ۰۷ ثانیه طول شرقی و ۳۶ درجه، ۵۱ دقیقه، ۱۹ ثانیه عرض شمالی به چشم می‌خورد، که به نام محوطه باستانی چشمه سر بویه نامگذاری گردیده است.

گورستان باستانی بویه: گورستان باستانی بویه در مختصات جغرافیایی ۳۶ درجه و ۵۱ دقیقه و ۷/۳۸ ثانیه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۰۶ دقیقه و ۰۵ ثانیه طول شرقی قرار گرفته است. بالا ترین سطح گورستان در ارتفاع ۱۵۵۵متر و پایین ترین سطح گورستان در ارتفاع ۱۴۶۰متر نسبت به سطح دریای آزاد می‌باشد. روستای بویه در۶ کیلومتری روستای امام و ۶۵ کیلومتری شهرستان املش قرار دارد.

ارنی هرینگ، باستان شناس بلژیکی معتقد است که برخی از قبور عصر آهن I گیلان در دوره‌های بعدی یعنی عصر آهن IV, III ، مجدداً به عنوان گور مورد استفاده قرار گرفته اند.

شایان ذکر است با توجه به بررسی‌های به عمل آمده، مشخص گردید که اکثر گورها و نحوه تدفین آنها در گورستان بویه متعلق به یک دوره است.


برچسب ها : بویه , بویه املش , آل بویه , az-amlash , آثار باستانی آل بویه , زادگاه آل بویه , مناطق ییلاقی املش ,» جدیدترین اخبار سیاسی ، اقتصادی ، حوادث ، علمی و ورزشی ( چهارشنبه 6 تیر 1397 )
» اذان ماندگار و ملکوتی موذن زاده اردبیلی ( چهارشنبه 2 خرداد 1397 )
» تبریک عید نوروز 97 ( دوشنبه 28 اسفند 1396 )
» سیده زهرا خانم حسینی ( جمعه 20 بهمن 1396 )
» پوشش های گیاهی در استان گیلان ( سه شنبه 13 تیر 1396 )
» تنوع حیوانات استان گیلان ( یکشنبه 11 تیر 1396 )
» رودخانه شلمانرود ( شنبه 10 تیر 1396 )
» غار درفک ( جمعه 9 تیر 1396 )
» کوههای مرتفع استان گیلان ( پنجشنبه 8 تیر 1396 )
» اهمیّت و آداب ماه رمضان ( دوشنبه 8 خرداد 1396 )
» تعداد آرای شرکت کنندگان در انتخابات شورای شهر املش و رانکوه - به تفکیک ( دوشنبه 1 خرداد 1396 )
» کلیپ ویدیویی برای روز مادر از لقمان حسین زاده ( یکشنبه 29 اسفند 1395 )
» تبریک عید نوروز 1396 ( پنجشنبه 26 اسفند 1395 )
» امکانات و اخبار گوناگون وبلاگ ( سه شنبه 24 اسفند 1395 )
» آداب و اعمال روز اربعین امام حسین ( ع ) ( شنبه 29 آبان 1395 )
» فلسفه پیاده روی اربعین ( پنجشنبه 27 آبان 1395 )
» اربعین ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» زیارت عاشورا ( دوشنبه 24 آبان 1395 )
» مداحی مخصوص ماشین 95 ( دوشنبه 19 مهر 1395 )
» زیارت ناحیه مقدسه ( یکشنبه 18 مهر 1395 )
» زیارتنامه حضرت اباالفضل العباس ( شنبه 17 مهر 1395 )
» گلچین مداحی شور 95 ( چهارشنبه 14 مهر 1395 )
» طرح درس ریاضی اول ابتدایی ( یکشنبه 10 مرداد 1395 )
» شهر رانکوه ( جمعه 25 تیر 1395 )
» شنگ ( سه شنبه 4 خرداد 1395 )
موضوعات

صفحات

لینکستان

لینکدونی

نویسندگان

» عباس سلیمی (108)

آمار بازدید


کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :